Розвиваємо дрібну моторику в дітей
Ідеї активностей для розвитку дрібної моторики малюків та дошкільнят
- Пальчикове малювання. Використовуйте фарби та папір для реалізації творчих ідей дитини. Покажіть на прикладі, як необхідно малювати пальчиками та намалюйте разом якусь картинку.
- Ліплення із пластиліну або тіста. Цей вид активності підійде для будь-якого віку. Ліплення допоможе не тільки розвинути дрібну моторику дітей, а й уяву, мислення та пам'ять.
- Аплікації з готових шаблонів. Роздрукуйте шаблони для аплікацій, виріжте всі елементи та запропонуйте малюкові виконати завдання: прикрасити торт, посадити овочі на грядці або допомогти їжакові зібрати запаси. Для заняття вам знадобиться лише друкована гра для дітей, клей та ножиці.
- Дидактичні ігри на липучках. Ігри для розвитку дрібної моторики малюків ви можете зробити своїми руками в домашніх умовах, використовуючи шаблони. Вам знадобляться липучки, прищіпки або магніти під час заняття з дитиною, щоб було легко виконувати завдання. Друковані ігри здатні як розвинути дрібну моторику, а й закріпити знання дітей на різні теми: транспорт, одяг, їжа, природа, тварини тощо.
- Шаблони для вирізання. Робота з ножицями – корисний вид активності для дітей віком від 2 років. Ви можете роздрукувати прості вирізалки для малюків та запропонувати малюкові розрізати лист по лініях від простих до складних, вирізати геометричні фігури по контуру або перейти до вирізування складніших форм з дітьми старшого дошкільного віку.
- Прості пазли та картинки-половинки. Складання пазла позитивно впливає на розвиток логічного мислення, а також
- моторики під час роботи з дрібними елементами. Залежно від віку дитини підберіть відповідний пазл: з 2-4 елементів, до 9 або більше елементів.
- Конструювання. Разом із дитиною ви можете побудувати якийсь об'єкт із конструктора чи кубиків. У ході гри малюк виявить уяву та розкриє свої творчі здібності. Для дітей від 5 років ви можете роздрукувати розвиваючий матеріал «Збери за шаблоном», де необхідно з вирізаних елементів повторити зображення за зразком.
- Ігри з ниткою та соломинкою. Підберіть для заняття необхідний дрібний матеріал та нитку. Ви можете використовувати розрізану на дрібні шматочки соломинку, кришки чи ґудзики. Малюкові необхідно зробити виріб, нанизавши на нитку дрібні об'єкти.
- Малювання на піску. Для заняття вам необхідно лише невелика місткість та пісок. Запропонуйте малюкові пальчиками намалювати щось на піску, наприклад, машину, сонечко або квіточку.
- Ігри із магнітом. Прив'яжіть до олівця нитку, але в нитку невеликий магніт. У вас вийде саморобна вудка, якою можна ловити дрібні металеві предмети та перекладати їх в іншу місткість.
Розвиток дрібної моторики до 1 року
У перші місяці життя немовля тримає пальчики в кулачку через гіпертонус, а під час сну м 'язи розслабляються. Завданням батьків є навчити дитину тримати і затискати предмети в кулачку, для цього треба стимулювати хапальний рефлекс. Масаж долоньок і пальчиків розслабляє і знижує гіпертонус, характерний для перших місяців життя. Пальчикові ігри для дітей до року:
- Масаж (з народження), розминаються пальчики, корисно полоскотати долоньки.
- Погримушка (з 2-3 міс.) вкладається поперемінно, то в одну ручку, то в іншу.
- Наближення погримушки до обличчя малюка і потім відведення, щоб він тягнувся.
- Масаж пальчиків і долоньки з віршами ("Сорока-білобока", "Долоньки-долоньки").
- Іграшки з намистинами і колечками (5-7 міс.) - дитині сподобатися їх перебирати.
- Масажні м 'ячики.
- М 'які кубики.
- Ігри з пірамідками (7-12 міс.).
- Іграшки-пищалки.
Ось, якими ще можуть бути ігри для дітей до року на розвиток дрібної моторики:
- Кидання малюку м 'ячика.
- Гра в хованки (предмет ховається під пелюшку, і дитина шукає його).
- Виловлювання дрібних іграшок з ванної і складання їх у тазик.
Розвиток дрібної моторики рук не передбачає покупку якихось дорогих іграшок, якісь можна зробити з підручних засобів і малюк з інтересом буде їх досліджувати. Багато мами помічали, що куплені іграшки швидко набридають, і дитині чомусь цікавіші прості речі побутового вжитку, наприклад, контейнери із завинчивающимися кришками. Пальчикові ігри для дітей від року вимагають більшої різноманітності.
Дрібна моторика для дітей 2-3 років
У віці 2-3 років при нормальному психофізичному розвитку дитина вже володіє багатьма вміннями:
- ловить м 'яч двома руками;
- може здійснювати відразу кілька рухів, наприклад, підстрибувати і плескати в долоньки;
- освоює триколісний велосипед.
Пальчикові ігри для дітей 2 років:
- Ігри з кольоровими білизняними прищіпками. Варіантів гри з цим підручним матеріалом декілька, найпростіший - це сортування за кольорами. Конструювання - приготувати шаблони звіряток, предметів і попросити дитину зробити сонечко промінчики, а їжачку голочки.
- Малювання ватними паличками. Можна роздрукувати цікаві картинки і попросити малюка поставити крапки на малюнку (наприклад, прикрасити горошинками плаття ляльки або помазати зеленкою хворого слоненя).
- Ліпка. Знадобляться тісто і пластилін. Можна ліпити пиріжки, колобки.
- Лінії. Малювання за заготовленими шаблонами.
- Ігри з піпеткою. Піпеткою набирається вода і випускається в приготовані ємності з комірками.
Пальчикові ігри для дітей 3 років корисно робити спільно з заучуванням і вимовою вголос віршів і потішок.
Приклади таких ігор:
Котик (дитина виконує дії за змістом)
Котик лапкою вмивається (здійснює вмивальні дії),
Видно, в гості збирається,
Вимив носик,
Вимив ротик,
Вимив вухо,
Витер сухо.
Ми малювали (руки плавно піднімаються перед собою і струсяться)
Ми сьогодні малювали,
Наші пальчики втомилися,
Наші пальчики струснемо;
Знову малювати почнемо.
Розвиток дрібної моторики у дітей дошкільного віку
Ігри для розвитку дрібної моторики рук в дошкільному віці стають більш складними. Дітям дуже подобається грати в пальчиковий театр. Дитина одягає на вказівний палець кожної руки іграшку - головку персонажа відомої казки, наприклад "Ріпка" або "Колобок" і здійснює дії, характерні для цих казок. Розвиток дрібної моторики дошкільнят - приклади ігор:
Два жуки
На полянці два жука
Танцювали гопака (дитина танцює, руки на поясі),
Правою ніжкою топ, топ (топає правою ногою),
Лівою ніжкою топ, топ (топаємо правою ніжкою),
Ручки вгору, вгору, вгору (тягне руки вгору).
Хто підніме вище всіх (встає на шкарпетки, тягнеться вгору)!
Метелик
Метелик летів, летів (махає ручками),
На квіточок села (присідає),
Крильця склала (ручки на коліна),
Діток погодувала (складені долоньки підносить до рота).
Пропонуємо батькам 10 ігр/вправ, які допоможуть дітям набути корисних навичок дрібної моторики.
1. Прокачування кульок.
Діти котять маленькі кульки по столу (на ігровому полі, на якому можна намалювати різні доріжки - прямі та вигнуті, спіральні). Під час гри, кулька не повинна вислизнути з-під долоні і повинна прокотитись по доріжці. Скажіть малюку: "Кульки неслухняні! Так і хочуть втекти. А ти їх не відпускай! "Кульки можна катати як долонями (в перших іграх), так і одним пальцем (в наступних іграх).
2. Гра з родзинками.
Доволі весела гра, як для мами, так і для дитини і дуже корисна для всієї родини. Приготуйте тісто, розкачайте його. Запропонуйте малюку прикрасити тісто родзинками. Покажіть, як правильно брати родзинку("пінцетний захват" двома пальчиками-великим і вказівним). Покажіть, що родзинки треба розкладати по всій паляниці на відстані один від одного. Потім спечіть пиріг і з’їжте його всією родиною. Радість гарантована!
3. Сортування дрібних предметів.
(Дуже важливо, щоб малюк це робив або трьома пальчиками, або великим та вказівним. Покажіть малюку правильний спосіб виконання цієї вправи).
Перемішайте в одній коробці два види намистин (або горох і квасоля; або мушлі та камінці, або ґудзики різної форми та розміру) і попросіть вам допомогти дитину. Сортувати можна по розміру, формі та кольору. Спочатку можна сортувати два види предметів. Потім завдання ускладняються - беремо більш дрібні предмети і сортуємо вже на 3-5 груп (наприклад, квасолю в одну, горох в другу, намистини в третю, камінці в четверту, мушлі в п'яту).
Сортування завжди потрібно виконувати в грі. Наприклад: наша курочка любить горох, а півник-квасолю. Треба їм розділити їжу в мисочки”, або: “Одна лялька любить макарони, а друга – квасольку. Треба дати кожній те, що вона любить”. Сортування дрібних предметів дуже важливе на третьому році життя дитини.
4. Розминання та вдавлювання дрібних предметів у пластилін.
Перед ліпленням дитині будь-якого віку, обов'язково дайте розім’яти пластилін. Це дуже корисна вправа для розвитку дрібної моторики. Також стискання, розтягування, вдавлювання, відщипування й надання певної форми пластиліну допомагають розвивати гнучкість, рухливість та зміцнення м’язів пальчиків.
Дуже цікаві вправи з вдавлювання дрібних предметів у пластилін, це можуть бути: насіння, мушлі, дрібні камінці, намистини. Якщо заздалегідь продумати малюнок, то може вийти картини-мозаїка, яка прикрасить ваш будинок. А ще можна, наприклад, допомогти герою гри зробити “синю річку” (розмазавши пластилін по смужці картону) і побудувати міст через річку (втиснувши камінчики в пластилін). А потім по тім мостику “пройдуть” іграшки і “подякують” вашій дитинці за допомогу.
5. Нанизування кілець на стержень пірамідки.
Спочатку малюк вчиться розбирати пірамідку (це легше), а вже потім її складати. Зверніть увагу - навіть найменші діти легко запам'ятовують послідовність кольорів в пірамідці та складають її просто на пам'ять, а не в порівнянні величин. Тому, якщо ви хочете навчити їх порівнювати величину кілець і розташовувати їх від самого великого до самого маленького послідовно, то вам потрібна пірамідка с кільцями одного кольору!
6. Пересипання.
Пересипайте за допомогою ложки, совка, лійки різні сипучі речовини з однієї посудини в іншу. Можна сипати пісок, крупи, горох, чечевицю. Використовуйте різний посуд - стакан, посудину з вузькою шийкою (за допомогою лійки). Також можна пересипати пісок у коробку руками, ховаючи та знаходячи у піску різні дрібні іграшки.
7. Ігри-шнурівки.
Шнурівку можна зробити самому. Візьміть картон, виріжте з нього знайомі для дитини деталі (яблуко, зайчика…) та зробіть по контуру отвори. В ці отвори дитина має просувати шнурочки. Також можна “пришнурувати” одну деталь до іншої (їжачок несе яблуко, одяг для ляльок тощо).
Якщо ці ігри швидко набридають малюку, то візьміть краще ляльку, в якої чобітки або одежа зав'язується з допомогою шнурків. Одягаючи і роздягаючи цю ляльку у грі, малюк буде легко та із задоволенням тренуватись шнурувати.
8. Вправи с папером.
1) м'яти - розвиток сили рук (після цього вийде "кулька", яку можна кидати в корзину на відстані),
2) рвати - захоплюючи пальцями обох рук папір і тягнути в різні боки. Виходять смужки, які можна скласти в коробку і зробити "дощик", висипаючи їх з неї.
Важливі поради:
*Пропонуючи малюку папір для цієї вправи, ви повинні йому показати, звідки можна брати папір. І самі повинні взяти для цієї гри папір, тільки з певної коробки. Інакше малюк зрозуміє, що можна рвати все, що знаходиться навколо, та може порвати книжки або щось дуже важливе. Для цієї вправи повинно бути завжди своє місце.
*Не давайте рвати старі книжки або журнали. Будь якою грою ми виховуємо відношення до предметів. А це поганий приклад поводження з книгою.
*Можна дати для цієї гри старі рулони шпалери.
3) робити аплікації з паперових кульок (зім'яти папір, нарвати його на смужки, потім смужки на квадратики, а квадратики скатати в долонях у кульки і ними викласти силует, наприклад: кішку, баранчика, хмаринку)
4) робити аплікації із шматочків паперу. Намалюйте картину на ватмані та приклейте на нього шматочки паперу по сюжету. Білі наклеєні шматочки можуть зображувати сніг чи хмаринки, сині -річку, жовті - осіннє листя дерев.
9. Гумові груші-спринцівки.
Купити маленьку грушу в аптеці. Натискаючи на неї – здуваємо ватку або листочок із столу. Можна навіть пограти у футбол (намагаючись загнати струменем повітря ватку у ворота). Таким чином дітки розвивають силу рук. А для дітей першого року життя цю роль виконують гумові іграшки-пищалки.
10. Робимо намисто.
Виготовлення намиста – це чудовий спосіб для дитини розвивати креативність, покращувати зорово-моторну координацію та вдосконалювати свою здатність уміло поводитися із предметами. Для початку дайте дитині товсту нитку й великий бісер або великі сухі макарони. З часом вона зможе працювати над складнішими дизайнерськими проектами з використанням більш дрібних предметів. Можна зробити і самим предмети для нанизування, наприклад: коктейльні трубочки або непотрібні фломастери з пластмасовим корпусом порізати на частинки. Виходять різнокольорові ”трубочки”, які діти нанизують на шнурочок, як намисто. Також можна нанизувати і котушки від ниток, кільця для штор, деталі конструктора, намистинки з глини або соленого тіста, кільця від маленьких пірамідок тощо.
©ФондОбєднанихСердець