Форми методичної роботи
Консультація для батьків «Роль скоромовок та чистомовок в розвитку звуковимови дошкільників»
Майстер клас – інтерактивна форма підвищення кваліфікації педагогів
Інноваційні технології під час проведення занять з навчання дошкільників елементів грамоти
Презентація "Духовно – моральне виховання дітей дошкільного віку на християнських цінностях"
Презентація "Цікаві дидактичні ігри по навчанню дітей читання за методикою Л. Шелестової"
ЯК АКТИВІЗУВАТИ МОВЛЕННЯ ДИТИНИ
Майстер-клас для педагогів
МЕТА:
підвищувати рівень знань і вмінь педагогів щодо мовленнєвого розвитку дошкільників;
розширювати обізнаність щодо методів і прийомів розвитку зв’язного мовлення дітей;
розвивати дослідно-творчі педагогічні здібності, інноваційну культуру й креативне мислення;
активізувати творчий потенціал;
спонукати до професійних пошуків.
ОБЛАДНАННЯ ТА МАТЕРІАЛИ:
Смайлик для кожного учасника майстер- класу. Квітка- семицвітка.
Кульки, кубик, інтерактивне поле , картки,картинки
Сьогодні існує безліч методик , методів та прийомів ,які сприяють розвитку мови у дітей. Сьогодні ми пригадаємо деякі з них, а можливо хтось дізнається про них уперше . І як завше почнемо з ігрового. Давайте поставимо долоні разом:
Від тертя м’яких долонь,
Ми отримаєм вогонь
Ой долонькам гаряче,
Ой як полум’я пече.
Поділіться своїм теплом один з одним.
І .Тепло своєї посмішки Вам дарує і смайлик.
Смайлик запрошує на галявину до чарівної квітки. В кожній з пелюсточок своя таємниця «Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, помаранчеву пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо ,що там? ».
ІІ. СУ-ДЖОК – розвиває дрібну моторику, стимулює мовні зони кори головного мозку.
- масаж "колючою кулькою" Су-Джок
Ця кулька не проста,
вся колюча ось, яка
Між долоньками кладемо,
Ми долоньки розітремо.
- масаж еластичним кільцем
- перекочування твердого м’ячика по внутрішній і зовнішніх сторонах кисті
- колові рухи по долонях
- прямолінійні рухи по долонях
- спіралевидні рухи по долонях (від кінчиків пальців до зап’ястка)
- розтирання (циркулярне, граблеподібне, кругове)
- погладжування (легке, прямолінійне, зигзагоподібне)
- легке поколювання подушечок пальців.
«Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, і синю пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо ,що там? ».
ІV СІНКВЕЙН
Що таке сінквейн?
Хто ясно мислить - той ясно викладає.
Психологи і практикуючі педагоги відзначають, що у старших дошкільників часто є порушення мови, бідний словниковий запас, діти не вміють складати розповідь по картині, переказати прочитане, їм важко вивчити напам'ять вірш. Складання сінквейну - один із способів часткового вирішення цих проблем. Сінквейн часто використовуються сучасними педагогами ЗДО в безпосередній освітній діяльності і на уроках в школі. Вже в дошкільному віці можна вчити дітей складати сінквейни у формі гри.
Сінквейн - слово французьке, в перекладі означає «вірш з п'яти рядків». Це нерифмований вірш, який сьогодні є педагогічним прийомом, спрямованим на вирішення певної задачі. Порівняно недавно педагоги стали застосовувати сінквейн для активізації пізнавальної діяльності і стали використовувати його як метод розвитку мови. Щоб скласти сінквейн, потрібно навчитися знаходити в тексті, в матеріалі головні елементи, робити висновки, висловлювати свої думки, аналізувати, узагальнювати, виокремлювати, об'єднувати і коротко викладати. Можна сказати, що це політ думки, вільне міні - творчість, підпорядкована певним правилам.
Правила складання сінквейна
1. Перший рядок сінквейна - заголовок, тема, що складаються з одного слова (зазвичай іменник, що означає предмет або дію, про яку йдеться).
2. Другий рядок - два слова. Прикметники. Це опис ознак предмета або його властивостей, що розкривають тему сінквейна.
3. Третій рядок зазвичай складається з трьох дієслів або дієприслівників, що описують дії предмета.
4. Четвертий рядок - це словосполучення чи речення, яке складається з декількох слів, які відображають ставлення автора сінквейна до того, про що йдеться в тексті.
5. П'ятий рядок - останній. Одне слово - іменник для вираження своїх почуттів, асоціацій, пов'язаних з предметом, про який йдеться в сінквейні, тобто це приватний вислів автора до теми, або повторення суті, синонім. Передбачається, що з дітьми дошкільного віку суворе дотримання правил складання сінквейна не обов'язкове. Можливо, що в четвертому рядку пропозиція може складатися від 3 до 5 слів, а в п'ятому рядку, замість одного слова, може бути і два слова. Інші частини мови застосовувати теж дозволяється.
Приклад сінквейна «Наша група».
група
Весела, дружна
Вчимося, граємо, танцюємо
Наш улюблений будинок
Ми - дружні!
Сінквейни допоможуть швидко і ефективно навчити дитину синтезу, узагальнення та аналізу різних понять. Для того щоб правильно, повно, грамотно висловити свою думку, дитина повинна мати достатній словниковий запас. Тому роботу необхідно починати з розширення та вдосконалення словника. Чим багатшим буде словниковий запас дитини, тим легше їй буде побудувати не тільки сінквейн, а й переказати текст і висловити свої думки. Чи можна вчити складати сінквейни дітей, що не вміють читати? А чому не можна? Звичайно, можна. Дітям, які тільки вивчають букви і не вміють читати, можна запропонувати усне складання сінквейна з питальними словами. Про кого, про що ? Які , яка , яке? Що робив, що зробив? За допомогою навідних питань діти вчаться виділяти головну думку, відповідати на питання і за певним алгоритмом створюють свої усні неримовані вірші.
Алгоритм сінквейна для дітей, які поки не вміють читати:
Умовні позначення:
• слова - предмети ( іменники )
• слова - ознаки ( прикметники )
• слова - дії (дієслова )
• слова - предмети ( іменники )
Складання сінквейна - це форма вільної творчості, яка спрямована на розвиток уміння знаходити у великому потоці інформації найголовніші й істотні ознаки, аналізувати, робити висновки, коротко формулювати свої висловлювання. Складання сінквейна схоже на гру, адже складати весело, корисно і легко! Розвивається інтерес до навколишнього світу, розвивається мова, мислення, пам'ять .....Педагоги, які застосовують у своїй роботі метод сінквейна, помітили, що сінквейн сприяє розвитку критичного мислення. Одна з цілей при складанні сінквейна - домогтися вміння виділяти головну думку тексту, а також коротко висловлювати свої думки. «Значення слова є феномен мислення », - писав відомий радянський психолог Л.С. Виготський у роботі «Мислення і мова ».
Сінквейн - один з ефективних методів розвитку мови дошкільника. У чому ж його ефективність і значимість?
• По-перше, його простота.
Сінквейн можуть скласти всі.
• По-друге , у складанні сінквейна кожна дитина може реалізувати свої творчі, інтелектуальні можливості.
• Сінквейн є ігровим прийомом.
• Складання сінквейна використовується як заключне завдання з пройденого матеріалу.
• Складання сінквейна використовується для проведення рефлексії, аналізу та синтезу отриманої інформації.
Приклади деяких сінквейнів, складених дошкільнятами:
Будинок
Великий, гарний
Захищає, гріє
Потрібен усім людям
Притулок
Кавун
Круглий, смачний
Котиться, зростає, зріє
Кавун - це велика ягода.
Літо
Давайте спробуємо разом скласти сінквейн «Сім'я»
1. сім'я
2. Яка вона ? (прекрасна, міцна, дружна, весела, велика)
3. Що вона робить? ( пишається, піклується, допомагає, любить, сподівається ... )
4. Пропозиція про сім'ю , афоризм або прислів'я. (Вся родина разом - і душа на місці. У сім'ї згідно , так йде справа прекрасно. Я люблю свою сім'ю. )
5. Синонім, або, як по -іншому можна назвати сім'ю ( Осередок суспільства. Мій дім! Улюблена . Рідна) .При складанні сінквейна з дошкільнятами потрібно пам'ятати, що необхідно складати сінквейн тільки на теми, добре відомі дітям і обов'язково показувати зразок. Якщо складання сінквейна викликає утруднення, то можна допомогти навідними питаннями. Потрібно бути готовим до того, що не всім дітям може сподобатися складання сінквейна, тому що робота над ним вимагає певного осмислення, словникового запасу та вміння висловлювати свої думки. Тому необхідно допомагати і заохочувати прагнення дітей скласти сінквейн або відповідати на запитання. Поступово діти звикнуть до правил написання неримованих віршів , а їх складання перетвориться на гру. І непомітно для самих дітей гра в сінквейн стане для них веселим і цікавим заняттям. «Навіть миттєве осяяння може стати тією першою іскрою, з якої рано чи пізно займеться полум'я творчого пошуку», - писав В. Шаталов. Діти будуть пишатися своїми досягненнями!
Висновки про сінквейн
• Сінквейн - це французький п'ятивірш, схожий на японські вірші.
• Сінквейн допомагає поповнити словниковий запас.
• Сінквейн вчить короткому переказу.
• Сінквейн вчить знаходити і виділяти у великому обсязі інформації головну думку.
• Твір сінквейна - процес творчий.
«Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, і червону пелюстку пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо ,що там? ».
V ІНТЕРАКТИВНЕ ПОЛЕ.
А).На полі віконця , кидаємо кубик, торбинку, взяти картинку, відповісти на запитання (що намальовано, з якої літери починається, скільки складів, добери ознаки, це живий чи не живий предмет?)
Б) Поле Чудес На ігрове поле викласти картинки зображенням донизу. Гравці мають кинути кубики, перегорнути картинки в секторах, де впали камінці та вигадати коротку історію про предмети, явища.( три гравці, три предмети, три персонажі) Варіанти роботи: а)кожна житина працює зі своєю картинкою; б) одна дитина розпочинає розповідь , друга продовжує додаючи свого персонажа, третя завершує розповідь.
В)Назви якомога більше слів : На ігровому полі картки із завданнями, читаєм і виконуєм: а) Росте-дитина, вітка, дерево…Світить-сонце, ліхтарик, вогник,промінчик…; Дерева- яблуня,дуб,….Білий- сніг, цукор, папір, хліб, одяг….б)Закінчи речення : Сніг почав танути,тому що…;Земля кругла , наче …;якби я був чарівником,то…в) картки із малюнком і завданням: навіщо нам телефон; чому іде дощ? навіщо дятлу довгий дзьоб? скільки гнізд у сороки?...г)вправи на розвиток логічного мислення; д) проблемні ситуації: Чому взимку немає комарів ,запитав Петрик. Вони відлетіли на південь- відповів Юрась. Чи вірно це? е) творчі завдання : придумати закінчення казки; придумати розповідь за малюнком.є) ребус- метод (ручка- кактус (РУКА);дівчинка- тигр (ДІТИ); ж) придумай слово: А,К С,А,Р,Б- придумати найбульше слів з заданими літерами і прочитати.
VI НЕЙРОБІКА
«Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, і жовту пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо ,що там? ».
Що тут намалюьовано ? МОЗОК . Від розумових здібностей людини залежить і мова. Поліпшити розумові здібності допоможе зарядка для мозку- нейробіка
Покажіть свої пальці ,нам треба на кожне слово з’єднати пальці:
В небі ластівка літає,
Ластів’ят своїх навчає,
не лінуйтесь ластів’ята,
треба вчитися літати.
Вправа «Кулак, ребро ,долоня»
VII «ХТО Я ? »
«Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, і блакитну пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо , що там? ». Лічилкою вибираємо ведучого.(можна кільком дітям) . Йому на голівку одягаємо шапочку
Починається діалог- бесіда
VIII
«Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, і білу пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо , що там? ».
Дгра «Вода ,яка?» , «Мокрі слова».(дощ,калюжа,роса,лід,прання…)
IX ДОПОВНИ ВІРШ ( ДОДАЙ СЛОВО)
«Ми по колу , ми по колу з Смайликом ідемо, і блакитну пелюстку пальчиком торкнемо. Відкриваємо , що там? ».
Віра Правоторова
Хто як дякує
У Парижі кажуть всі
Одне одному «мерсі»
У Берліні, безперечно,
Кажуть «данке» німці гречно.
А «дзенькую» скаже всяк
У Варшаві вам поляк.
Каже в Римі «грація»
Італійська нація.
Всім «палдієс» від душі
В Ризі скажуть латиші.
В Лондоні вам скажуть «сенк’ю»
І дорослі, і маленькі
«Дякую» - це слово в нас
Чути скрізь і повсякчас.
І за місце у трамваї,
І в кафе за чашку чаю.
Чемні діти(люди) українці.
Дякують за всі гостинці.
І я вам дякую за активність , нашу роботу.