ЗДО №2, ”Дзвіночок”, Гайсин
Гайсинський район, Вінницька область

Практичний психолог

 

Вікові особливості дитячого малюнка

Чи потрібно враховувати вік нашого художника, аналізуючи його роботу? Звісно, адже дитячий малюнок перетворюється на такий не відразу. Спочатку малюк спонтанно рухає олівцем або пензлем, невміло затиснутим у неслухняних пальчиках.

Від 0 – до 2-х років

Дитяча рука ще не цілком підкоряється своєму господареві, а приблизно у віці двох із половиною років на аркуші з’являються перші фігурки, схожі на малюнки. Це можуть бути точечки або кружечки, лінії або нерівні штрихи.

3 роки

Психологи називають цей період стадією « головоногів». Трирічні малюки намагаються намалювати чоловічків, але в них виходять тільки колобки на паличках – ніжках.

4 роки

Після чотирьох років дитячий малюнок ускладнюється. Додається «огірочок» - тулуб, може збільшитися кількість деталей.

5 років

У малюнку з’являються «дрібні» деталі: вуха, очі, волосся, рот, ніс, пальці.

6-7 років

Тепер чоловічок напевне буде одягнений, у нього обов’язково промальована шия, згини на руках і ногах, ми цілком розуміємо, хлопчик або дівчинка зображені на малюнку, тому що дитині вже відомі різні зачіски.

Старші ніж 7 років

Малюнок уже має не статичний, а динамічний характер. Наприклад, тато їде на машині, хлопчик катається на лижах, мама прасує білизну.

Оцінювання емоційного стану

Пропонуємо користуватися власними відчуттями й інтуїцією. Уважно розгляньте малюнок. Прислухайтеся до своїх почуттів. Яке почуття, на вашу думку, передає картинка? Радість? Агресію? Зневіру? Страх? Веселощі? Чи всі персонажі перебувають у гарному настрої? Що вам подобається в малюнку, що ні? Який колір переважає на картинці? Сама так ви можете оцінити емоційний стан дитини.

Великий – маленький (розмір малюнка)

Пропоную оцінити розміри малюнка. Наприклад, візьмемо фігуру людини й оцінимо її щодо розмірів аркуша паперу. Розміри людини означають те, наскільки значущим цей персонаж є для дитини. Вивчаючи зображення родини, ви можете зробити висновок про те, хто із членів родини є найважливішим для малюка (або кого він найбільше боїться). А якщо дитина малює саму себе? Тоді розміри малюнка допоможуть нам зробити висновок про самооцінку дитини, тобто про її ставлення до себе. Чим меншою є фігурка, тим нижча самооцінка дитини, і навпаки.

Каляки – маляки (характер штриха й натиск)

Невпевнена, тонка, переривчаста лінія – сором’язливість, емоційна слабкість, непевність у своїх силах, страх негативного оцінювання своїх дій.

Чітка, впевнена, безперервна лінія із сильним натиском – упевненість, активність, життєва сила. Також сильний натиск може свідчити про гіперактивність, агресивність художника.

Якщо дитина часто змінює натиск під час малювання, то це свідчить про її схильність до змін настрою.

Що розповідав художник?

Цікаві спостереження можна зробити під час малювання. Не полінуйтеся записати висловлювання малюка, коли він звертається до себе під час створення свого шедевра. Найчастіше дитина малює й супроводжує свої дії коментарями, що можуть як стосуватися цієї роботи, так і бути нейтральними. Іноді невпевнені в собі діти починають малювати, запевняючи:

«Я малювати взагалі не вмію». Виконуючи малюнок, дитина може пояснити, чому вона намалювала саме так: «Це чоловічок – робот. Йому всі говорять, що потрібно робити, а в нього ось є кнопка червона. Якщо наказати роботові робити те, що він не дуже хоче виконувати, то він може розізлитися і почати всіх бити » (Сергійко, 7 років). Чи правда, що легко провести паралель між малюнком і самою дитиною?

«Наша родина ось така. Це мама йде на роботу, це мій братик з нянькою. А тата немає, він у відрядженні. Він удома буває рідко. А в мене у вухах навушники, щоб слухати музику, але насправді – щоб мама не кричала » (Аліна. 6 років).

«Це літаки летять, це інопланетяни нападають. Отут танки стріляють, тому що всі вони воюють. Тепер усе заклякаю сильно, щоб не було видно, який у мене поганий малюнок» (Вова, 5 років)

Відомо, коли дитина зайнята малюванням, вона може розповісти те, чого ніколи не розповіла б дорослому. Ось тільки будьте обережними, дбайливо ставтеся до дитячої душі. Ніколи не сваріть дитину за те, що вона довірила вам свої таємниці, розповіла щось таке, за що потрібно було б насварити. Будьте справжнім психологом, зберігайте професійну таємницю й нікому не розповідайте дитячих секретів.

Психологія кольору

Якими кольорами малює ваша дитина?

З давніх часів людство надавало кольорам символічне значення. Група вчених розробила методику «Кольорові діти», за допомогою якої за кольорами, які дитина найчастіше використовує у малюнках, можна визначити характер дитини, її реакцію на життєві ситуації і емоційний клімат в родині, а головне - спрогнозувати, яким вона виросте. В залежності від того, який колір найчастіше використовує у своїх малюнках Ваша дитина, а також який колір є для неї найулюбленішим, можна виділити різні особливості її характеру.

"Жовті діти"

Мовою кольору, жовтий - колір духовності, але в той же час і небезпеки. Це люди вільні, оригінальні, інакодумці, а тому небезпечні для тих, хто у главу кута ставить непорушний порядок, необмежену владу. Такі люди найбільше схильні до творчості. "Жовта" дитина - мрійник, фантазер, казкар, жартівник. Вона любить грати наодинці, любить абстрактні іграшки: камінчики, гілочки, ганчірочки, кубики, пожвавлюючи їх силою своєї уяви. Коли малюк виросте, він буде віддавати перевагу різноманітній, цікавій роботі. Завжди буде у щось вірити, на щось сподіватися, прагнути жити майбутнім. У той же час у нього можуть виявлятися такі риси характеру, як непрактичність, прагнення уникнути ухвалення рішень, безвідповідальність.

"Червоні діти"

Червоний колір - колір крові, здоров´я, життя, енергії, сили, влади. Ці діти відкриті й активні. Дуже важко батькам з «червоними» дітьми: живими, неслухняними, збудливими, непосидючими, які ламають іграшки. Коли вони виростуть, то висока працездатність визначатиметься прагненням досягти успіху, отримати результат, заслужити похвалу. Звідси наполегливість, егоїзм. Інтереси сьогоднішнього дня для них понад усе. Серед яскравих політиків найчастіше зустрічаються «червоно-жовті» (червоний - більш улюблений), серед розумних - «жовто-червоні».

"Сині діти"

«Сині» діти - повна протилежність «червоним». Недаремно «червоних» дітей можна заспокоїти синім кольором, а «синіх» дітей - червоним. «Синя» дитина - спокійна, врівноважена, любить робити все не кваплячись, докладно. Із задоволенням лежить на дивані з книжкою, роздумує, все детально обговорює. Вона обирає задушевну дружбу з самовіддачею і самопожертвою, тому що, на противагу «червоним» дітям, їй приємно віддавати, а не отримувати. Часто діти обирають синій колір не тому, що вони спокійні, а тому, що в даний момент дуже потребують спокою.

"Фіолетовий діти"

Мовою кольору фіолетовий означає ніч, таємницю, містику, споглядання. Такі діти живуть багатим внутрішнім світом і відрізняються артистизмом, вони дуже чутливі. Їх легко загіпнотизувати, вони збудливі. «Фіолетова» дитина прагне справити враження, але при цьому здатна подивитися на себе зі сторони. Вона дуже ранима, більше звід інших потребує підтримки і заохочення.

"Синьо-зелені діти"

Мовою кольору «синьо-зелений» означає воду, лід, холод, глибину, гордість, престиж, марнославство. Даний колір - індикатор стану нервової системи. У того, кому він подобається, нерви перенавантажені. Така нервова напруга визначається характером людини, або може бути викликана ситуацією, коли людина боїться помилитися, позбутися досягнутих успіхів, викликати в свою адресу критику. Не випадково «синьо-зеленими» є всі чиновники і адміністратори. Тому дуже важливо уберегти «синьо-зелених» дітей від зайвої регламентації. Такій дитині потрібно надати більше свободи, заохочувати ініціативу, замінювати покарання на заохочення, можливо, понизити вимоги (наприклад, не вимагати вчитися тільки на п´ятірки).

"Зелені діти"

«Зелена» дитина вважає себе покинутою і дуже потребує материнської любові. Щоб вона не виросла «зеленою» особою (консервативною, такою, що боїться змін, які у неї асоціюються з втратами), потрібне особливе творче виховання, розвиток відвертості, інтересу. Такій дитині необхідно почуття захищеності, надійності.

"Помаранчеві діти"

Ці діти легко збудливі, так само, як «червоні» та «жовті», але це збудження не має виходу. І діти веселяться, балуються, кричать без всякої причини. Тому так небезпечний помаранчевий колір: коли до помаранчевого сонця додається оранжеве небо та ще оранжева мама - цей колір стає верескливим, неприємним, він дратує і спустошує.

"Коричневі діти"

У коричневому кольорі оранжевий глушиться чорним, дискомфорт першого не такий помітний. Приземлений, затишний і навіть приємний в невеликих дозах коричневий колір у «коричневих» дітей стає способом створювати свій світ, надійний і закритий, маленький світ, який даватиме відчуття безпеки. Існує багато причин «коричневого» дискомфорту: слабке здоров´я, сімейні негаразди, участь в драматичних подіях, і, нарешті, розумова неповноцінність.

"Чорні діти"

Чорний колір, як колір загрози, абсолютно протипоказаний дітям. Діти рідко віддають йому перевагу, але якщо дитина віддає перевагу чорному понад усім іншим кольорам - це свідчить про передчасну дозрілість складної психіки і про стрес, який перевернув життя дитини. Чим більше чорний колір подобається дитині, тим сильніша загроза, тим драматичніший стан дитини.

"Сірі діти"

Іншу психологічну картину дає сірий колір, теж протипоказаний дітям. Він означає рутину, безпросвітність, відторгнення, бідність. Найчастіше «сірі» діти дуже тихі, несміливі, замкнуті. «Сіра» ситуація виникає, коли дитину відгородили чи вона сама відгородилася від інших дітей. Якщо людина не може визначити, чи подобається їй сірий колір - це перша ознака втоми.

"Пастельні кольори"

Це типові інфантильні тони, і якщо їх любить дорослий, значить він зберіг в собі «дитину» та пов´язані з цим риси характеру. 

Блакитний колір говорить про свободу, безтурботність, схильність до зміни обстановки. Зазвичай його полюбляють хлопчики. Часто з таких хлопчиків виростають моряки або льотчики. 

Рожевому кольору зазвичай віддають перевагу дівчатка. «Рожева дитина» зазвичай ніжна, слабка, боязка. Така дитина дуже залежить від оточуючих, потребує постійної підтримки. Коли рожевий колір обирає хлопчик, він як особистість виявляється сильнішим. 

Ліловому кольору також зазвичай віддають перевагу дівчатка. Він говорить про такі риси характеру як слабкість, ніжність, почуття самотності, беззахисність. «Лілова» дитина часто занурена у свій власний світ і, як правило, дуже артистична. 

 

Успіхів Вам, любі  батьки!

Логін: *

Пароль: *